Araştırmadan, Uygulamaya Özel Eğitim Dergisi - 2019 - 9. sayı

9. sayı

2019 - 9. sayı Hakkında Açıklama

Değerli Okuyucular,

Araştırmadan Uygulamaya Özel Eğitim Dergisi 9. Sayı sizlerle buluşmaya hazır! Dergimizin bu sayısında ele aldığımız tema Davranış Kontrolü ve Teknoloji’dir... Davranış Kontrolü ve Teknoloji özel eğitim alanında çok önemli bir yere sahip iki farklı alandır. 

Davranış kontrolü hem tipik gelişen hem de özel gereksinimi olan çocukların yetiştirilme sürecinde çok önemli bir alanı kapsar. Davranış kontrolü uygulamalarıyla çocuklara uygun davranışlar kazandırılması ve uygun olmayan davranışların azaltılarak ortadan kaldırılması ve yerine uygun davranışların yerleştirilmesi sağlanır. Çocuk yetiştirme sürecinde disiplin sağlamak amacıyla olduğu kadar aynı zamanda öğretim sürecinde de davranış kontrolü yoğun olarak kullanılmaktadır. Böylelikle, çocuğun öğretim sırasında hem kendi öğrenmesini hem de akranlarının öğrenmesini olumsuz yönde etkileyecek ya da kesintiye uğratacak olan davranışlar kontrol edilebilmektedir. 

İçinde bulunduğumuz çağ teknoloji çağı olup hemen her alanda günlük yaşamda bizlerin yaşamını kolaylaştırmaktadır. Özel eğitim alanında destekleyici teknolojilerin kullanımı davranış kontrolü gibi bir diğer önemli alandır. Teknoloji kullanımının temel hedefi özel gereksinimli bireylerin olabildiğince bağımsızlaşmalarına destek sunmaktır. Çeşitli düzeylerde sunulabilen destekleyici teknolojilerle bireylerin iletişim gereksinimlerinden temel becerileri öğrenmelerine kadar pek çok alanda yoğun olarak kullanılmaktadır. Destekleyici teknolojiler düşük teknoloji kullanılarak geliştirilebildiği gibi yüksek teknoloji kullanılarak da geliştirilebilmektedir. Günümüzde mobil cihazlar destekleyici teknolojiler arasında en çok kullanılan araçlardır. Ancak, bunlarla sınırlı değildir. Çok düşük maliyetlerle geliştirilebilen çeşitli destekleyici teknoloji ürünleri özel gereksinimli bireyler ve aileleri için önemli bir kaynak haline gelebilmektedir. Ülkemizde destekleyici teknolojilerin kullanımına özel bir önem verilmeli ve bu konuda bilim insanlarının yetişmesine destek sunulmalıdır. 

Araştırmadan Uygulamaya Özel Eğitim Dergisi’nde bu iki konuya yer vererek sizlerle buluşmayı hedefledik. Araştırmadan Uygulamaya Özel Eğitim Dergisi’nin bu sayısında katkı sunan tüm meslektaşlarımıza bizlere sundukları destek ve katkılarından ötürü teşekkür ederiz. Keyif ve merakla okuyacağınız bir sayı ile karşınızda olmayı hedefledik. Umarız bu hedefimizi karşılayabilmişizdir. 

Prof. Dr. Elif Tekin-İftar

Editör

Abone Ol

Diğer Sayılarımız