Hedef Cs Çocuk - 2019 - 10. Sayı

10. Sayı

2019 - 10. Sayı Hakkında Açıklama

PROF. DR. ARZU İPEK YÜKSELEN

İnsan doğduğu andan itibaren diğer insanlarla iletişim kurmaya ve etkileşime girmeye başlar. Henüz bebekken diğer bebeklere ilgi göstermeyle başlayan bu durum 2-3 yaş civarında sosyal olarak etkileşimde bulunmaya başlamakla gelişmeye başlar. Okul öncesi dönem 4 yaş civarında ise artık arkadaşlarıyla etkileşime giren hatta oyun arkadaşını seçen çocuk çıkar karşımıza.

Arkadaşlık ilişkileri daha okul öncesi dönemden itibaren hafızalarımızda yer eden önemli yaşantılardır. Pekçoğumuz anaokulu yıllarında edindiği arkadaşlarıyla, akranlarıyla hala görüşüyordur, onlarla iletişim halindedir. O yıllarda yaptığımız şeyleri hemen hepsini olmasa da hatırlıyor da olabiliriz. Özellikle oyunun çocuğun gelişiminin ve yaşamının merkezini oluşturduğu bu dönemde oynadığımız oyunları, oyuncakları da unutmamışızdır belki.

Okul çağı dönemi arkadaşlık ilişkilerinde farklı özellikler taşır. Bu dönemin en belirgin özelliği ise arkadaşların hayatımızda önem taşımaya başlamasıdır  ancak burada seçilen arkadaşın cinsiyeti tercihen kendi cinsiyetiyle aynıdır. Ergenlik döneminde ise durum biraz farklılaşıyor. Ergen sadece kendi cinsiyetiyle aynı olan arkadaş değil karşı cinsten de yakın arkadaş seçmeyi tercih ediyor. 

Yaşamın erken döneminde başlayan ve farklı şekillerde gelişen arkadaşlık ve akran ilişileri çocuğun gelişiminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Paylaşmayı, işbirliği yapmayı, yardımlaşmayı, duygularını düşüncelerini isteklerini ifade edebilmeyi ve gerek akranlarından gerekse kendinden büyüklerden ya da kendinden küçüklerden farklı şeyler öğrenmeyi sağlayabilir. Üstelik akran etkileşimi ve arkadaşlık ilişkileri ile edindiği becerileri çok daha kalıcı olarak hayatına yerleştirebilecektir.

Bireyin gelişiminde son derece önemli olan akran etkileşiminde bu etkileşimin olumlu olmasının önemi unutulmamalıdır, çünkü olumsuz akran etkileşiminde çocuk akran zorbalığı ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu aşamada başta anne babalar olmak üzere eğitimcilere, okul yöneticilerine ve çocukla ilgili alan uzmanlarına sorumluluk düşmektedir.

Bu sayıda akran etkileşimini olumlu ve olumsuz yönleriyle, mümkün olduğunca farklı yaş gruplarıyla ve farklı boyutlarda ele almaya çalıştık. Hafızalarımızda güzel akran ilişkilerimizi hatırlatması ve elbette sizlere yarar sağlaması ile dileğiyle…

Abone Ol

Diğer Sayılarımız