Hedef Cs Çocuk - 2019 - 9. SAYI

9. SAYI

2019 - 9. SAYI Hakkında Açıklama

PROF. DR. GÜLDEN UYANIK BALAT

Çocukluk merak ve keşfin doruklarda gezdiği ve sürekli öğrenme heyecanının yaşandığı eşsiz bir süreçtir. “Bu ne?” soruları ile başlayan ve onları sürekli öğrenmeye ve araştırmaya yönelten keşfedilmeyi bekleyen kocaman bir dünya ile kuşatılmışlardır.  

Bilim, Fen ve Matematik ise bu kocaman dünyada çocuklara öğrenmenin keyfini yaşayabilecekleri konular ve imkanlar sunan temel alanlardır. 

Hem ülkemizde hem de uluslarası çalışmalarda bilim ve fen konuları genelde eğitimciler tarafından öğretilmesi zor konular olarak tanımlanmıştır. Oysa erken çocukluk döneminde bilim, fen çalışmaları çiçekler, taşlar, kelebekler, su, ağaçlar, bulutlar ve yağmur gibi pek çok temel konudan oluşur. Matematik ise, sayılar, artırmak eksiltmek, gruplamak, sınıflamak, şekiller, geometri, örüntü, eşleştirme gibi hemen hemen her çalışmanın içinde yer alan faaliyetlerdir.  

Çocuklar bilim, fen, matematik gibi temel alanlarda çalışırken pek çok gelişim alanında desteklenebilirler. Bahçede çiçekleri incelemek ve onlar hakkında konuşmak gibi çok basit bir çalışmada bilişsel, dil, motor gelişim desteklenirken duyu gelişimi,  süreç becerileri, analitik düşünme, neden- sonuç ilişkileri, problem çözme becerileri gibi spesifik alanlarda da gelişim kaydederler. 

STEM, Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik temel alanlarından oluşan ve eğitime yeni bir bakış açısı getiren bir yaklaşımdır. Özellikle erken çocukluk alanında oldukça dikkat çeken bu yaklaşımı tanımlayan iki ayrı makaleye de bu sayıda yer verilmiştir. 

Hedef çocuk dergisi editörleri olarak bu sayıya katkı sağlayan tüm yazarlarımıza teşekkür ediyorum. Bu sayının tüm ilgililere yararlı olmasını diliyorum.

Abone Ol

Diğer Sayılarımız