Araştırmadan, Uygulamaya Özel Eğitim Dergisi - 2019 - 4.Sayı

4.Sayı

2019 - 4.Sayı Hakkında Açıklama

Değerli Okuyucular,

Pek çoğumuzun bildiği üzere Nisan ayı, Dünya Otizm Farkındalık Ayı olarak kabul edilmekte ve Nisan ayı içinde pek çok ülkede otizm farkındalığını arttırmak üzere çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Otizm ile ilgili birlik, dernek ya da vakıf gibi kuruluşlar, otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin kabulünü arttırmak üzere dünya genelinde tüm insanları, Nisan ayında otizm farkındalık etkinlikleri yapmaya ya da etkinliklere katılmaya davet etmektedir. Bu kuruluşlar, 2 Nisan 2019’da on ikinci kez gerçekleştirilecek olan Dünya Otizm Farkındalık Günü için de küresel bir anlayışla pek çok etkinlik önerisinde bulunmaktadır. Bunların başında Otizme Mavi Işık Yak (Light it Up Blue!) kampanyası gelmektedir. Bu kampanya kapsamında tüm dünyada çok sayıda bina Nisan ayı boyunca mavi ışıklarla aydınlatılmakta, 2 Nisan günü insanlar mavi kıyafetler giyerek otizm spektrum bozukluğuna dikkat çekmektedir. İkinci kampanya Otizm Bulmaca Kurdelesi (Autism Puzzle Ribbon) kampanyasıdır. Dünya genelinde insanlar, farkındalık yaratmak için yakalarına, sırt çantalarına ya da arabalarına bulmaca deseninde tasarlanmış renkli bir kurdele takmakta, sosyal medya hesaplarında bu kurdelenin görselini paylaşmaktadırlar. Öne çıkan üçüncü kampanya ise Güvenilir Kuruluşlara Bağış’tır (Donating to Incredible Organizations). İnsanlar otizm spektrum bozukluğu konusundaki araştırmalar ya da eğitim etkinlikleri için harcanmak üzere çeşitli kuruluşlara bağışlar yapmaktadır. Biz de Araştırmadan Uygulamaya Özel Eğitim Dergisi Editörler Kurulu olarak dergimizin Nisan ayını otizm spektrum bozukluğu temasına ayırma kararı aldık ve dördüncü sayımızda ilginizi çekebilecek bir içerik hazırlamaya çalıştık.

Dergimizin her sayısında olduğu gibi bu sayısında da altı çağrılı makaleye yer verilmiştir. Son yıllarda üzerinde sıklıkla durulan konulardan biri olan kanıta-dayalı uygulamalar konusundaki “Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Öğrencileriniz İçin Kanıta-Dayalı Uygulamalar Seçme” başlıklı makale Kuzey Karolayna Üniversitesi Frank Porter Graham Çocuk Gelişimi Enstitüsü araştırmacılarından Ann M. Sam, Kara A. Hume ve Şerife Yücesoy-Özkan tarafından yazılmıştır. Otizm spektrum bozukluğu olan çocuğa sahip pek çok anne-babanın zorluk yaşadığı temel konulardan biri olan tuvalet eğitimi konusu, “Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Çocuklarda Tuvalet Eğitimi” başlığıyla, Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinden Nuray Öncül tarafından hazırlanmıştır. Okulöncesi kurumlarındaki çocuklara doğal ortamlarda öğretim sunma konusunda okulöncesi öğretmenlerinin duydukları destek gereksinimini karşılamak üzere Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyelerinden Salih Rakap tarafından “Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Çocukların Desteklenmesinde Gömülü Öğretim Uygulamaları: Okulöncesi Öğretmenleri İçin Öneriler” konulu bir makale kaleme alınmıştır. “Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Çocuklarda Beslenme” konusu Ankara Üniversitesi öğretim üyelerinden Aslı Uçar tarafından; “Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Çocuklarda Ağız-Diş Sağlığı ve Diş Hekimliği Yaklaşımları” konusuysa Marmara Üniversitesi öğretim üyelerinden Elif Gizem Aktepe-Güler ve Şemsa İlknur Tanboğa tarafından bizlere sunulmuştur. Otizm spektrum bozukluğu olan bireylere yönelik kanıta-dayalı uygulamalardan biri ebeveyn aracılı müdahaleler olmasına karşın, alandaki uzmanların ebeveyn aracılı müdahaleleri nasıl uygulayacakları konusu yeterince belirgin değildir. Alabama Üniversitesi öğretim üyelerinden Yusuf Akamoğlu tarafından yazılan “Otizm Spektrum Bozukluğunda Ailenin Önemi: Ebeveyn Aracılı Müdahaleler” konulu makale, ebeveyn aracılı müdahalelerin uygulanması konusunda uzmanları aydınlatmak üzere bizlerle buluşmuştur.

Çağrılı makalelerin yanı sıra bu sayının Eğitimciye Sorun bölümünde Maltepe Üniversitesi öğretim üyesi Gönül Kırcaali-İftar ile otizm spektrum bozukluğuna ilişkin bir söyleşi gerçekleştirilmiştir. Uzmanımızı Tanıyalım bölümünde özel eğitim alanına yıllarca katkıda bulunmuş ve halen Kıbrıs Lefke Avrupa Üniversitesi öğretim üyesi olan Oğuz Gürsel okuyucularımıza tanıtılmıştır. Kitap/Dergi/Proje Tanıtımı bölümünde Feyat Kaya tarafından, editörlüğünü Elif Tekin-İftar’ın üstlendiği Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Çocuklar ve Eğitimleri kitabı hakkında bilgi verilmiştir. Bilimsel Etkinlikler bölümünde INSAR 2019 Yıllık Toplantısı’ndan, Türkiye’den ve Dünya’dan Haberler bölümündeyse Türkiye Davranış Analizi Birliği’nden söz edilmiştir. Sivil Toplum Kuruluşu (STK) Tanıtımı bölümünde Tohum Otizm Vakfı’nı tanıtmak üzere Tohum Otizm Vakfı Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin ile gerçekleştirilen söyleşiye, Vaka Sunumu/Başarı Öyküleri bölümündeyse 8 Otizmli Bireyleri Destekleme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Tabanlı’nın annelikten yönetim kurulu başkanlığına uzanan başarılı yol hikâyesine yer verilmiştir. Araştırma Öğrenelim bölümünde Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinden Aysun Çolak tarafından eylem araştırmalarının tanımının, özelliklerinin ve sürecinin anlatıldığı Eylem Araştırmaları makalesi bizlerle buluşmuştur. Dergimizin dördüncü sayısı, yaşamımızın belirli bir düzen içinde gerçekleşmesini sağlayan rutinler konusunda Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinden Gülden Bozkuş-Genç’in Aile Köşesi bölümü için hazırladığı Rutinler ve Önemi başlıklı yazısıyla son bulmuştur.

Dünya Otizm Farkındalık Ayı etkinlikleri kapsamında belki evimizi ya da işyerimizi mavi ışıkla donatamayabiliriz ya da çeşitli kuruluşlara bağış yapamayabiliriz ancak yine de bu etkinliklere destek vermek için önümüzde pek çok seçenek vardır. Mavi kıyafetler giyip bulmaca kurdelesi takabilir, otizm farkındalığı yaratmak üzere düzenlenen yürüyüş ya da koşulara katılabilir, sosyal medya hesaplarımızdan günün anlam ve önemini yansıtan mesajlar yayınlayabilir ve otizm spektrum bozukluğu olan bireylerle birlikte zaman geçirebilir ya da onlar adına hak savunuculuğu yapabiliriz. Bunların hiçbirini yapamasak bile derginin bu sayısını okuyarak edindiğimiz bilgileri çevremizdeki insanlarla paylaşabiliriz. Destek vermek üzere hangi yolu seçmiş olduğumuz önemli değildir, önemli olan, desteğimizin varlığıdır. Bu bakış açısıyla, Araştırmadan Uygulamaya Özel Eğitim Dergisi’nin dördüncü sayısının sizlere ulaşmasında emeği geçen tüm yazarlara ve konuklara verdikleri destek nedeniyle sonsuz teşekkür ediyorum. Otizm spektrum bozukluğu temasıyla hazırlanan bu sayının Otizme Mavi Işık Yak’ması temennisiyle!

Şerife Yücesoy-Özkan

Sayı Editörü

Abone Ol

Diğer Sayılarımız