Araştırmadan, Uygulamaya Özel Eğitim Dergisi - 2019 - 2. Sayı

2. Sayı

2019 - 2. Sayı Hakkında Açıklama

Sevgili Okuyucular,

Dergimizin ikinci sayısında sizlerle birlikte olmaktan mutluyuz…

Birinci sayımız okuyucuyla buluştuktan sonra gelen yorumlar, öneriler ve beğeniler, ikinci sayımızı şekillendirmemize katkıda bulundu. Lütfen bize dönütler vermeye devam edin ki tüm dergi çalışanlarının emeği yerini bulsun.

Değerli okuyucularımız,

Biliyorsunuz dergimizin her sayısında bir tema ele alınacak. Bu sayının teması Kaynaştırma. Tema “kaynaştırma”olunca, kaynaştırmanın etkili ve başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için var olması gereken temel unsurlar olan “öğretmenler”, “akranlar”, “aileler”, “destek özel eğitim hizmetleri”, “iş birliği ve ekip çalışması” ve “uyarlama yapma” çağrılı makalelerimizin konularını oluşturdu. “Kaynaştırma sürecinde öğretmenler” başlıklı makaleyi Hasan Gürgür, “Kaynaştırma sürecinde akranlar” başlıklı makaleyi Aysun Çolak, “Kaynaştırma sürecinde aileler” başlıklı makaleyi Ezgi Alagözoğlu Yıldırım ile H. Deniz Değirmenci, “Kaynaştırma sürecinde destek özel eğitim hizmetleri” başlıklı makaleyi Ayşe Büşra Subaşı Yurtçu, “Kaynaştırma sürecinde iş birliği/ ekip çalışması” başlıklı makaleyi Mine Sönmez Kartal ve “Kaynaştırma sürecinde öğretimin ve değerlendirmenin farklılaştırılması/uyarlama yapma’’ başlıklı makaleyi de Emrah Bilgiç yayına hazırladılar.

Makalelerde ele alınan konuların devamı niteliğindeki sorularımızı da “Eğitimciye Sorun” köşemizde Bülbin Sucuoğlu Hocamıza yönelttik. Kendisi kaynaştırmadan bütünleştirmeye geçiş ve Türkiye’de bu alanda yapılması gerekenler ile ilgili görüşlerini paylaştı bizimle.

Biliyorsunuz dergimizde bir de “Uzman Tanıtımı” köşemiz bulunuyor. Bu sayıda özel eğitim alanının duayenlerinden olan Mehmet Özyürek Hocamızı tanıtmak istedik sizlere. Hocamız yönelttiğimiz soruları içtenlikle cevaplayarak kendisini tanıttı sizlere.

Tema Kaynaştırma olunca Anadolu Üniversitesi İşitme Engelli Çocuklar Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi (İÇEM)’den söz etmeden olmazdı. Gerçekleştirilen başarılı kaynaştırma uygulamalarıyla İÇEM’in tanıtımını “Vaka sunumu/ Başarı öyküleri” köşemizde İÇEM öğretmenlerinden Elif Akay yaptı.

“Proje Tanıtımı” köşesinde yürütücülüğünü İbrahim H. Diken Hocamızın yaptığı, Okulöncesi dönemde gerçekleştirilmiş ve tamamlanmış olan TÜBİTAK projesini Uğur Onur Günden anlattı sizlere.

Derginin bu sayısında “Araştırma Öğrenelim” köşesinde Nitel Araştırma Yöntemlerini tanıtmak istedik size. Özel eğitim çalışmalarında sıklıkla kullanılan bu yöntemin tanıtımını Sema Ünlüer yaptı.

“Sivil Toplum Örgütleri”köşesinde ise, pek çok farklı projeyi gerçekleştirmiş olmanın yanı sıra başarılı bir tersine kaynaştırma uygulaması örneği olan Gökkuşağı İlköğretim Okulu’nun kuruluşuna da imza atan Serebral Palsili Çocuklar Vakfı (SERÇEV)’nın tanıtımına yer verdik.

Gördüğünüz gibi, dolu dolu bir sayı sizleri bekliyor. Umarım keyifle okuyacağınız, yeni bilgiler edineceğiniz bir sayı olmuştur. Dönütlerinizin bizim için önemli olduğunu tekrar vurgulayarak hepinize keyifli okumalar diliyorum.

İkinci Sayı Editörü

Prof. Dr. E. Sema Batu

Abone Ol

Diğer Sayılarımız