Blog Detay

Building Blocks’un Tanımı, Yaklaşımı ve Dayandığı Kuramsal Temeller

Building Blocks, Amerika Birleşik Devletleri’nde NCTM (National Council of Teachers of Mathematics, 2000) tarafından geliştirilen Okul Matematiği için Prensipler ve Standartlar’a (Principles and Standards for School Mathematics) yönelik tasarlanmış ve okul öncesinden (4-5 yaş) ilkokul ikinci sınıfa (7-8 yaş) kadar “araştırma temelli” matematik eğitim programı ve materyalleri gelişim projesidir (Clements ve Sarama, 2002).

Erken çocukluk matematik eğitimi alanında ödüller alan ve örnek bir program olan Building Blocks programı ve materyalleri Clements, Sarama ve araştırma ekipleri tarafından oluşturulmuştur. Clements NCTM’nin Okul Matematiği için Prensipler ve Standartlar çalışmasında yazım ekibinde yer almıştır.

Clements ve araştırma ekibi 1998 yılında okul öncesi matematik eğitimi ile ilgili sorunu irdelemeye yönelik çalışmalarına başlamışlardır. Clements ve Sarama’nın erken matematik çalışmaları ile ilgili 20 yılı aşkın süredir devam eden çalışmaları Kurumlararası Eğitim Araştırma Girişimi (Interagency Education Research Initiative -IERI), Ulusal Bilim Kurumu (National Science Foundation -NSF), Amerika Eğitim Bilimleri Eğitim Enstitüsü Ana Bilim Dalı (U.S. Department of Education’s Institute of Educational Sciences -IES) ve Ulusal Sağlık Enstitüsü (National Institute of Health -NIH) tarafından desteklenmektedir.Devamı okumak için online dergimize abone olabilirsiniz. Kayıt Ol